Forrest Scene

March 2013 News Releases

Students earn awards at History Day competition

Honors were presented to junior and senior high school students from northeast Kansas who participated in the 2013 History Day competition on Feb. 23 at Washburn University.  The event was sponsored by the Washburn history department.

" Turning Points in History: People, Ideas, Events”  was the theme of the regional contest. One hundred seventy-seven students from middle and high schools in northeast Kansas competed as individuals and as school teams according to grade level in the categories of individual paper and individual or group documentary, media, performance, exhibit or Web site. The students were challenged to demonstrate their knowledge of the historical context of their chosen subject in terms of the intellectual, physical, social and cultural setting in which events took place.

Students earning first and second place in their category are qualified to compete in the National History Day in Kansas contest, sponsored by the Kansas Historical Society, on April 20 at Washburn University.

Categories, individual winners, their presentations and schools were:

Junior Historical Papers
 
1st  Place
“The Defeat of Napolean in Russia:  The Turning Point of an Empire” by Toma Dimitriu,
Topeka Collegiate.
 
2nd Place
“The Mosquito Massacre:  Turning the World’s Attention Toward Malaria” by Thomas Wu, Washburn Rural Middle School.
 
 
 
Senior Historical Papers
 
1st Place
“Dockum Drug Store:  A Turning Point in the Non-Violent Civil Rights Demonstrations” by Andrea Blaauw, Seaman High School.
 
2nd Place
“The Bravest Brigade” by Madeline Schreiner, Seaman High School.
 
3rd Place
“Emancipation Proclamation:  Spark to Freedom” by Austin Rains, Seaman High School.
 
 
 
Junior Individual Exhibits
 
1st Place
“ADA:  Requiring Equal Rights for Disabled Americans” by Erica Self, Topeka Collegiate.
 
2nd Place
“The Trial of Susan B. Anthony” by Sachin Tripathi, Topeka Collegiate.
 
3rd Place
“Their Hands Were a Symbol of His Success:  The Dummy Hoy Story” by Cortlynn Wolfe, Washburn Rural Middle School.
 
 


Junior Group Exhibits


1st Place
“The Modern Homeschooling Movement:  A Turning Point in Education” by Andrew Foreman, Aaron Ediger, Trevor Poage, and Emily Donaldson, Capital Community.
 
2nd Place
“Emmett Till:  Turning Points in Civil Rights” by Makayla Stover, Marcy Schmidt, Reina Gonzales, and Eric Hutley, Mater Dei Catholic School.
 
3rd Place
“The Cotton Gin” by Drew Spindler and Connor Champney, Mater Dei Catholic School.
 
 
 
Senior Individual Exhibits

1st Place
“Eisenhower’s Interstate Highway System:  A Turning Point in American Modernization” by Cooper Self, Topeka High School.
 
2nd Place
“Title IX” by Bridgette Befort, Hayden High School.
 
3rd Place
“Reagan and Gorbachev:  Ending the Cold War” by Cordell Neely, Seaman High School.
 
 
Senior Group Exhibits
 
ST Place
“The First Televised Olympics:  Changing Sports and Broadcast History” by Andrew Montes and Delaney Hiegert, Seaman High School.
 
2nd Place
“Sears Roebuck and Co.:  Turning the Market Upside Down” by Peter Latendresse and Garrett Pepper, Seaman High School.
 
3rd Place
“Walt Disney:  Creating Change Through Animation”  by Carlee Barker and Melissa Hollar, Seaman High School.

 
Junior Individual Performance
 
1st Place
“Fred Harvey’s American Culinary Voyage:  Turning Tables Toward the West” by John Katz, Washburn Rural Middle School.
 
2nd Place
“The Pill:  Gateway to Women’s Autonomy” by Lillian Wen, Capital Community.
 
3rd Place
“The Mary Ellen Wilson Child Abuse Case:  How the Society for the Prevention of Cruelty to Animals Paved the Way for the Society for the Prevention of Cruelty to Children” by Amber Schmidt, Topeka Collegiate.
 
 
 
Junior Group Performance

1st Place
“The Rise and Fall of the Berlin Wall:  The Beginning of the End of Communism” by Adam Cole and Chris Gernon, Topeka Collegiate.
 
2nd Place
“Success Turns to Distress:  A Turning Point in the Lives of Jewish Children” by Olivia Babin and Jane Yu, Washburn Rural Middle School.
 
 
 
Senior Individual Performance

1st Place
“Ruby Bridges:  Crossing the Threshold, changing the World” by Caitlyn Lambrecht,
Seaman High School.
 
2nd Place
“Man on a Mission:  Richard Nixon’s Historic Trip to China as Seen Through the Eyes of His First Lady” by Marissa Meis, Seaman High School.
 
3rd Place
“The Fight for Women’s Rights” by Katherine Moore, Hayden High School.
 


Junior Individual Documentary

1st Place
“A Year in Birmingham:  A Turning Point for Civil Rights” by Natalie Brodine, Seaman Middle School.

2nd Place

“The Black Plague’s Impact on Medieval Society” by Katherine Mulqueen,
Seaman Middle School.
 
3rd Place
“The Turning Point in Deception:  Operation OVERLORD” by Veronica Lyle,
Mater Dei Catholic School.
 
Honorable Mentions
“Prevention of Paralysis:  The Quest to End Polio” by Kyle Peter, Washburn Rural Middle School.
 
“A Battle of Wits:  How Codes and Ciphers Impacted WWII” by Avery Munns,
Washburn Rural Middle School.
 
“Curt Flood:  Ushering in the Era of Free Agency” by Dawson Hiegert, Seaman Middle School.
 
  
Junior Group Documentary

1st Place
“Title IX:  A Turning Point in Education Rights” by Katherine Nesmith and McKynley Larson, Seaman Middle School.
 
2nd Place
“Ancient Egypt Unlocked:  The Decipherment of the Rosetta Stone” by Bryce Valley and Baker Valley, Topeka Collegiate.
 
3rd Place
“Dam It?  Hetch Hetchy’s Impact on the Environmental Movement” by Kim Nguyen and Emily Stanley, Seaman Middle School.
 


Senior Individual Documentary


1ST Place

“Bam!  The Creation of DC Comics!  Pow!”  by Danyea Dickson, Seaman High School.
 
2nd Place
“The Right to Bear or Beget” by Reagan Shore, Seaman High School.
 
3rd Place
“Nikola Tesla:  The AC Revolution” by Brett Erickson, Seaman High School.
 
 
Senior Group Documentary

1st Place
“The Reagan Doctrine:  A Consequential Paradigm Shift in American Foreign Policy” by Todd Rilinger and Grant Waters, Seaman High School.
 
2nd Place
“A Journey With No End:  How the Interstate System Shaped America” by Joseph Sodergren and Kara Tanner, Seaman High School.
 
3rd Place
“The Day the Second Sun Rose” by Kylie Dillon and Lucas Shaw, Seaman High School.
 

Junior Individual Website


1st Place
“The Miracle in Manhattan” by Dawson Podlena, Seaman Middle School. 
 
2nd Place
“Through the Microscope:  A Turning Point in Scientific Research” by Michael Navarro,
Washburn Rural Middle School.
 
3rd Place
“An Invisible Shadow:  How Chernobyl Turned Heads Toward a New Danger” by Duke Mitchell, Washburn Rural Middle School.
 
 
Junior Group Website

1st Place
“Honeywell v. Sperry Rand:  The Battle of the First Computers” by Kevin Bethea and Tyler Swaffar, Topeka Collegiate.
 
2nd Place
“The Middle Ages, A Pivot in Time:  How the Black Death Changes Europe” by Morgan Jones, Joshua Meinhardt, Carson Scheer, Evan Prohaska and Logan Rockers,
St. Matthews Catholic School.
 
3rd Place
“We Choose to Go to the Moon” by Emma Hubka and Chieko Zimmerman
Jardine Middle School.
 

Senior Individual Website


1st Place
“Forgotten History:  The Sunflower Army Ammunition Plant” by Cameron Jurgens,
Seaman High School.
 
2nd Place
“The Oklahoma City Bombing:  The Mass Effect” by Skylar Dailey, Seaman High School.
 
3rd Place
“The Eisenhower Interstate System” by Kyle Romick, Seaman High School.
 
  
Senior Group Website

1st Place
“The Great Depression:  Through the Eyes of a Camera Lens” by Alexis Kokenge and Emily Worley, Seaman High School.
 
2nd Place
“Japanese-American Internment:  A Turning Point in Civil Liberties” by Tate Emert and Michaela Trobough, Seaman High School.
 
3rd Place
“The Americans with Disabilities Act of 1990” by Taylor Harrelson and Claire Williams,
Seaman High School.
 
-30-
 
Contact:  Dena Anson, 785-670-1711

Share