Forrest Scene

March 2012 News Releases

Students earn awards at History Day competition

Honors were presented to junior and senior high school students from northeast Kansas who participated in the 2012 History Day competition on Feb. 25 at Washburn University. The event was sponsored by the Washburn history department.

"Revolution, Reaction, Reform in History" was the theme of the regional contest. One hundred sixty students from middle and high schools in Shawnee, Jackson, Osage, Brown and Leavenworth counties competed as individuals and as school teams according to grade level in the categories of individual paper and individual or group documentary, media, performance, exhibit or Web site. The students were challenged to demonstrate their knowledge of the historical context of their chosen subject in terms of the intellectual, physical, social and cultural setting in which events took place.

Students earning first and second place in their category are qualified to compete in the National History Day in Kansas contest, sponsored by the Kansas Historical Society, on April 21 at Washburn University.

Categories, individual winners, their presentations and schools were:

Junior historical paper:

1st place: “Changing Minds: How Dorothea Dix Established the Human Dignity and Humane Treatment of the Mentally Disabled Through Psychiatric Reform,” Laura Nicolae, Topeka Collegiate; Sue Wine, Gail Franklin and Travis Lamb, teachers.

2nd place: “Cuban Revolution: The Attempted Liberation of Cuba’s Lower Class,” by Jacob Cole, Topeka Collegiate; Sue Wine, Gail Franklin and Travis Lamb, teachers.

3rd place: “The Revolution of Castle Defenses,” by Jordan Farris, Topeka Collegiate; Sue Wine, Gail Franklin and Travis Lamb, teachers.

Senior historical paper

1st place: “A Clear and Present Danger: The Espionage Act of 1917,” by Zachary Johnson

Seaman High School; Susan Sittenauer, teacher.

2nd place: “The Gatling Gun,” by Zach Brian, Seaman High School; Susan Sittenauer, teacher.

3rd place: “Uncle Tom’s Cabin: The Little Book That Made a Great War,” by Katie Peerenboom, Seaman High School; Susan Sittenauer, teacher.

Junior individual exhibit

1st place: “Johann Gutenberg and the Printing Press: Technology as an Instrument of Social Change,” by Dalton VanAalst, Topeka Collegiate; Sue Wine, Gail Franklin and Travis Lamb, teachers.

2nd place: “Executive Order 9981: Truman’s Revolution for Equality of Treatment and Opportunity in the Armed Forces,” by Erica Self, Topeka Collegiate; Sue Wine, Gail Franklin and Travis Lamb, teachers

3rd place: “The Invasion of Kuwait: Conquer and Conquest in Modern Times,” by Anjum Syed, Topeka Collegiate; Sue Wine, Gail Franklin and Travis Lamb, teachers

Junior group exhibit

1st place: “American Pantry of Horrors,” by Grace Hawkins, Donna Retzlaff, Nathan Leonard and Erinn Bird,” Capital Community; Anne Hawkins, teacher.

2nd place: “A Wal-Mart Revolution: The High Cost of Low Price,” by Anita Patel and Josie Werts, Washburn Rural Middle School; Alice Bertels, teacher.

3rd place: “Gladiators,” by Trevor Poage and Andrew Foreman, Capital Community; Anne Hawkins, teacher.

Senior individual exhibit

1st place: “Berlin Conference 1884: The Carving of Africa,” by Sophia Fortmeyer, Hiawatha High; Helen Sourk, teacher.

2nd place: “Menninger Movement: Escaping the Mental Prisons,” by Brooke Peele, Shawnee Heights High School; Shannon O’Connor, teacher.

3rd place: “I Like Ike and His Actions to Uphold Brown vs. Board of Education,” by Cooper Self, Topeka High School; Julie Riphahn, teacher.

Senior group exhibit

1st place: “Welcome to the Jungle,” by Kim Bahr and Courtney Brackey, Seaman High School; Susan Sittenauer, teacher.

2nd place: “Microprocessor: Reforming the World,” by Kolton Colhouer and Trevor Mulanax, Seaman High School; Susan Sittenauer, teacher.

3rd place: “The Integrated Circuit: How Two Men Revolutionize the World,” by Kennedy Wools and Mason Shields, Seaman High School; Susan Sittenauer, teacher.

Junior individual performance

1st place: “The Women’s Amazon Army and Coal Mining Revolution of Pittsburg, Kansas,” by Tessa Duncan, Topeka Collegiate; Sue Wine, Gail Franklin and Travis Lamb, teachers.

2nd place: “Woodstock: How a Peaceful Youth Movement Made Itself Heard,” by Adam Cole, Topeka Collegiate; Sue Wine, Gail Franklin and Travis Lamb, teachers.

3rd place: “The Other 9/11: Salvador Allende’s Revolution of Chile,” by Chris Gernon, Topeka Collegiate; Sue Wine, Gail Franklin and Travis Lamb, teachers.

Junior group performance

1st place: “Lucy Lady Duff Gordon and the Mannequin Parade,” by Shannon Nelson and Kylie Loewen, Washburn Rural Middle School; Alice Bertels, teacher.

2nd place: “Blood and Fire: The Cost of a Revolution,” by Elayna Bonnewell, Havilah Puderbaugh and Quinci Summers, Seaman Middle School; Kyle Johnson, teacher.

3rd place: None given

Senior individual performance

1st place: “One Woman, Ten Points, One Hundred Thousand Infants: The Revolutionary Story Of Virginia Apgar,” by Kristen Thiessen, Seaman High School; Susan Sittenauer, teacher.

2nd and 3rd place: None give

Senior group performance

1st place: “Mysteries of the Mind: The Reform of the Insane Asylum,” by Sydney Nelson and Moriyah Ramberg, Washburn Rural High School; Alice Bertels, teacher.

2nd place: “The 1985 PMRC Senate Hearing on Music Censorship: Treating Dandruff by

Decapitation,” by Trenton Miller, Alex Hamilton, Robert Horton and Tyler Bushnell, Seaman High School; Susan Sittenauer, teacher.

3rd place: “The Hollywood Blacklist,” by Forrest Lundy and Corey Perkins, Seaman High School; Susan Sittenauer, teacher.

Junior individual documentary

1st place: “Harvey Milk: Destroying Every Closet Door,” by Katherine Nesmith, Seaman Middle School; Kyle Johnson, teacher.

2nd place: “Clarina Nichols: Frontier Freedom Fighter,” by Avery Munns, Washburn Rural Middle School; Alice Bertels, teacher.

3rd place: “White Castle: The First “Burger King,” by Shyanne Osterhaus, Seaman Middle School; Kyle Johnson, teacher.

Junior group documentary

1st place: “Fred Korematsu: Segregation or Integration,” by Jewlissa Frickey and McKenna Miller, Seaman Middle School; Kyle Johnson, teacher.

2nd place: “The Silent Protest: A Loud Cry for Reform,” by Alix Fisk and Cortni Heston, Seaman Middle School; Kyle Johnson, teacher.

3rd place: Menningers: Leaders in Psychiatric Reform,” by Hailey Reed and Andrea Sodergren, Seaman Middle School; Kyle Johnson, teacher.

Senior individual documentary

1st place: “The Woodstock Revolution: Three Days That Changed the World,” by T. J. Williams, Seaman High School; Susan Sittenauer, teacher.

2nd place: “A Temporary Band Aid, No Permanent Solution: The Social Security act of 1935,” by Stevy Stauffer, Seaman High School; Susan Sittenauer, teacher.

3rd place: None given

Senior group documentary

1st place: “Attica Prison Riot: The Revolution of the United States Penal System,” by Grant Waters and Sean Higley, Seaman High School; Susan Sittenauer, teacher.

2nd place: “The Death of Emmett Till,” by Lucas Boyd and Matt Bryan, Seaman High School; Susan Sittenauer, teacher.

3rd place: “The Law of Inadvertent Consequences: Title IX,” by Ryan Kelly and Emily Struttman, Seaman High School; Susan Sittenauer, teacher.

Junior individual website

1st place: “A Revolution in the Auto Making Industry: The Affordable Ford,” by Katherine Sittenauer, Washburn Rural Middle School; Alice Bertels, teacher.

2nd place: “The Sound of Revolution: Violonvellos Throughout History,” by Sydney Anderson, Washburn Rural Middle School; Alice Bertels, teacher.

3rd place: None given

Junior group website

1st place: “Social Networking – Revolution, Reaction and Reform,” by Summer Morrissey,

Samantha Friess and Brenna Meier, Mater Dei Catholic School; Anne Jones, teacher.

2nd and 3rd place: None given

Senior individual website

1st place: “The Electric Guitar: A Rebellious Revolution,” by Jessica McCall, Seaman High School; Susan Sittenauer, teacher.

2nd place: “Mossadegh’s Political Revolution: Iranian Sovereignty and Subsequent Backlash in the Early Nineteen Fifties,” by Aleksander Eskilson,” Shawnee Heights High School; Shannon O’Connor, teacher.

3rd place: “The Truth Behind the Unsung Heroes: The Revolutionary Tuskegee Airmen,” by Katelyn Rollins, Seaman High School; Susan Sittenauer, teacher.

Senior group website:

1st place: “The Menninger Foundation’s Revolutionary Psychotherapy Research Project,” by Tyler Huddleston and Katelyn Ford, Seaman High School; Susan Sittenauer.

2nd place: “Tinkering with Controversy: The Landmark Case of Tinker v. Des Moines,” by Trang Nguyen and Sophia Brunetti, Seaman High School; Susan Sittenauer, teacher.

3rd place: “The Voting Rights Act: A Defining Moment in American History,” by Chelsea Ingram and Kendall Konrade, Seaman High School; Susan Sittenauer, teacher.

 - 30 -

Dena Anson, university relations, (785) 670-1711

Share